pátek 1. května 2015

Avengers: Age of Ultron

Moc dobře si pamatuji, jak jsem před třemi lety, když šli do kin první Avengers, bojkotoval většinu komiksových filmů (samozřejmě s výjimkou Nolanových batmanů). Přišli mi hloupé, nezáživné, prvoplánově akční, s dějem jak přes kopírák. V tu dobu tak nějak začínalo moje filmové období, měl jsem plnou hlavu klasik, doma jsem sjížděl Kubricka, Bergmana, Hitchcocka, Felliniho a připadal jsem si lepší než všichni ostatní. Tuhle filmovou pubertu mám už naštěstí za sebou, takže si nemusím na nic hrát a můžu vám s čistým svědomím říct, že Avengers: Age of Ultron je dokonalej akční mega-nářez, čistá popcornová zábava, kterou nemá smysl vidět jinde než na pořádně velkém plátně.


Vždycky mě udivuje, jak velkou popularitu u nás komiksové filmy mají, když tu téměř neexistuje subkultura komiksových nerdů. Ani já jsem nikdy nečetl žádný komiks (ať už od Marvela nebo od DC) a všechno, co o těchto komiksových univerzech vím, mám z jednotlivých filmů (a z The Big Bang Theory :-). Jednotlivé marvelovské filmy se přitom čím dál více propojují, takže jsem rád, že jsem nepodcenil přípravu a  že jsem před Avengers: Age of Ultron zkouknul oba Kapitány Ameriky, kteří mi ještě chyběli, a dal si opáčko prvních Avengers. 

Děj není třeba moc představovat. Jako ve všech superhrdinských filmech se na scéně objeví megalomanský superpadouch, který chce zničit svět a kterého musejí hrdinové zastavit. Ale o děj nebo zápletku tu až tak moc nejde, v komiksových filmech jsou vždycky mnohem důležitější postavy. A Whedonovi a jeho týmu se zde povedlo dát všem dostatečný spotlight a dozvíme se i něco víc o sidekick charakterech Hawkeyeovi a Black Widow, kteří doteď v marvelovských filmech nedostali příliš prostoru. Disney, který vlastní Marvel, samozřejmě myslí i na budoucnost, a aby nás Hulk, Iron Man, Captain America a Thor jednoho dne neomrzeli, tak zde představuje několik nových superhrdinů. Nebudu dál spoilovat jakých, jen trošku navnadím tím, že dva z nich jsou původně z X-Menovské série. Ve filmu to ale není otevřeně přiznáno, protože (jak mě poučil můj komiksový guru) filmová práva k X-Menům momentálně vlastní 20th Century Fox.

Akční scény jsou tradičně velkolepé a extrémně zábavné, místy až připomínající podobné demolition porno jako Muž z oceli (úplným vrcholem je scéna, kde se Iron Man snaží zkrotit Hulka). Z akčních scén a z kvality CGI je vidět, že Disney na filmu opravdu nešetřil (odhadovaný budget na IMDb je 250 milionů dolarů). Film se přitom nebere nijak vážně, je zde spoustu výborných sebeshazovačných scén a hlášek, hrdinové jsou správně sarkastičtí a namyšlení, což ve výsledku působí příjemně odlehčeným dojmem. 

Ale samozřejmě film má i svou dávku patosu a těžkopádných obligátních dialogů o ochraně svobody a o potřebě táhnout za jeden provaz, pracovat jako tým. Padouchovi sice taky nechybí správná porce sarkasmu, ale neuškodilu by mu více prostoru a více charismatu. Navíc je zde několik scén, kterými si Marvel připravuje půdu na příští filmy (Thor v jezírku) a které v kontextu jednoho filmu působí nadbytečně a zmatečně. Ale i přes tyto drobné nedostatky jsou Avengers: Age of Ultron (spolu s Kingsmanem) to nejzábavnější, co jsem zatím letos v kině viděl.

Douťasovo doporučení:
Film pro každého, kdo má rád akční filmovou zábavu. Nestahujte a jděte do kina!       

8/10

Žádné komentáře:

Okomentovat